Historie

První zprávy o budově, ve které se restaurace nachází, jsou datovány do první poloviny 18. století, kdy zde byly zřízeny stáje až pro 50 panských koní. Později byla budova upravena na zájezdní hostinec, nesoucí jméno na Bídě.

První název, který tato budova nesla, byl zájezdní hostinec U Bílého lva a poskytoval služby zejména návštěvníkům města. Jedním z těchto návštěvníků byl v roce 1778 i sám římskoněmecký císař Josef II., který v okolí města zkoumal možnosti pro vybudování opevnění na ochranu proti pruskému vpádu. Podle pověsti nebyl s poskytovanými službami příliš spokojen a svou nespokojenost s obsluhou dal hlasitě najevo poznámkou: „Je to bída“. Od těchto dob byl hostinec nazýván zejména chrudimskými občany prostě „Bída“.

Roku 1850, při velkém požáru města, hostinec vyhořel, avšak odkoupila ho rodina Matěje Štěpánka, která se zasloužila o přestavbu na hotel a o jeho nebývalý rozkvět. V roce 1897 patřila Bída se svými 50 pokoji k největším hotelům východních Čech a její restaurace a kavárna k nejvyhledávanějším místům tehdejší společenské elity. Mnohokrát zde byli hoštěni významní návštěvníci města a v roce 1920 dokonce poctil tento hotel návštěvou i prezident T. G. Masaryk.

V moderní historii tento hotel neměl příliš štěstí. Pro svůj luxusní interiér se v 50. letech 20. století příliš nehodil soudobému režimu a tak byl vyvlastněn a z jeho prostor utvořen internát pro učně, který byl později přestavěn na kanceláře. Po celou dobu tato krásná historická památka postavena v klasicistním a novorenesančním slohu bohužel chátrala.

Až v nedávné době, kdy se upustilo od jejího plánovaného zbourání byla kompletně zrekonstruována a je považována za jednu z nejkrásnějších budov města Chrudimi.

Současnost

Současný majitel se rozhodl navrátit zašlou slávu hostince Bída a navázat tak na tradici, sahající téměř tři staletí do historie. Vědom si odpovědnosti k této historické památce upravil exteriér i interiér tak, aby plně posloužil nárokům i toho nejnáročnějšího zákazníka.

Příjemnou atmosféru nekuřácké restaurace ve staročeském stylu ocení zejména rodiny s dětmi, ale nechybí ani příjemná zahrádka s jezírkem, která si získá oblibu zejména v horkých letních dnech.

I opravdové znalce osloví káva značky Tonino Lamborghini, pražená na severu Itálie tradiční recepturou, podléhající nejvyšší kvalitě. Nechybí ani jedinečný výběr whisky či rumů z Kuby, Guayany, Guatemaly, Venezuely a karibského souostroví. Široká nabídka alkoholických i nealkoholických míšených nápojů, vín z vinařské oblasti Mutěnice i čtyři druhy čepovaného piva.

Největší předností naší restaurace je výtečná kuchyně. Rádi Vám uspořádáme pravou nefalšovanou staročeskou žranici s dobovou hudbou, smutné či veselé akce, školení, rauty, svatby i promoce...

Nabízíme vám nejen jídla staročeská, ale i nejlepší steaky z celého světa, převážně z jižní Ameriky. Nabídku jsme rozšířili o týdenní akce s grilovanými žebírky, koleny, masa s kostí a pštrosími steaky.

V restauraci jsou dvě plasmové televize pro nejkvalitnější požitek ze sportovních i hudebních přenosů s možností připojení k internetu zdarma. K dispozici jsou také dva salónky, jeden vhodný pro větší oslavy, svatby nebo firemní večírky, druhý menší ideální pro posezení v užším kruhu přátel nebo rodiny. V neposlední řadě se můžete těšit na příjemnou a pozornou obsluhu, která Vám splní všechna Vaše přání. Věříme, že chvíle strávené Na Bídě pro Vás budou nejen gastronomickým zážitkem, ale i důvodem se k nám stále vracet. S přáním dobrého dne a příjemné posezení na Bídě.

Michal Sisák

.......................

provozovatel restaurace

26 / 10 / 2021
SVATOMARTINSKÉ HUSY NA BÍDĚ

JIŽ desátým rokem - svatomartinské dobroty - rezervujte si svá místa v čas, rychle se to plní :) rezervace přijímáme na tel: 774 919 220 - těšíme se na Vás...

Zobraz více

17 / 9 / 2021
9.NAROZENINY RESTAURACE NA BÍDĚ

PÁTEK 24.9. 2021 JÍDLA Z VENKOVNÍHO GRILU - VYZRÁLÉ HOVĚZÍ STEAKY - KREVETY- KACHNÍ RAVIOLLI DÁRKY OD LEGENDÁRIA SOUTĚŽ O DÁRKOVÉ POUKAZY TĚŠÍME SE NA VÁS :)...

Zobraz více

Restaurant Na Bídě

Masarykovo nám. 32, Chrudim 537 01

nahoru

nahoru